Tradesoft Blog

Güçlü Yatırım Psikolojisi ve Teknolojisi

Yazar – İlyas Daşkaya

Tradesoft Yazılım Geliştirme Müdürü

 

Elit yatırımcıları, profesyonel golf oyuncularına benzeten bir makalede, elitleri diğer oyunculardan ayıran en önemli özelliklerden birinin oyundaki en iyi sopaya sahip olmaları olduğunu okumuştum. Saatler ve günler süren antrenmanlar sonrasında mükemmelleştirilen teknik ve psikolojileri sayesinde, ucunda para olan oyunlarda sahadaki son deliğe en çabuk onlar ulaşıyor. Yatırımcılar içinse en iyi “ekipmanı” kendi psikoloji ve tepkilerine uygun bir yatırım platformu olarak düşünebiliriz.

 

Gordon Moore‘un 1965 yılında Electronics Magazine dergisinde yayınlanan makalesi,  Moore yasasına göre her 18 ayda bir 2 katına çıkan transistör sayısı ile artan işlemci kapasitesi (kimileri artık transistör sayısında limite yaklaşıldığını düşünse de!), donanım ve ağ teknolojilerindeki gelişmeler, artan piyasa derinliği gibi sebepler nedeniyle platformların kendilerini sürekli güncellemeleri kaçınılmaz oluyor. Son dönemlerde ise daha çok  Makine öğrenmesi (Machine Learning) , Yapay Zeka ( Artificial Intelligence )  ve algoritmalarla yönetilen servetin arttığına şahitlik ediyoruz. Diğer yandan en az bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayarla eşdeğer güçteki mobil cihazlar sayesinde bu alandaki kullanıcı deneyiminin de evrildiğine şahitlik ediyoruz.

 

Finansal sistemlerde bu gelişmelerin arkasındaki itici güç ve aynı zamanda başarılı yatırım işlemlerinin üç ortak bileşenini aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 

1- Güçlü yatırım psikolojisi

2- İyi bir risk yönetimi (Metodoloji)

3- Etkili bir yatırım platformu ihtiyacı

 

Her üç bileşen de birbirlerini tamamlayıcı nitelikte. Birinin eksikliği diğer ikisinin etkin kullanımını engelleyerek kazanç yerine kaybın ortaya çıkmasına sebep oluyor. Başarılı olmak için bu üç bileşeni dengeli bir biçimde yönetebiliyor olmak gerekiyor. Piyasada kullanılan bir çok risk metodolojisi ve yatırım platformu var ancak karı maksimize etmek için önemli olan, yatırımcıların kendi psikolojik yapılarına ve karar anlarındaki aksiyonlarına en kolay tepki veren araç ve yöntemleri kullanıyor olması.

Aşağıda piyasadaki iniş çıkışlarda ortalama bir yatırımcının duygusal döngüsünün görsel halini görebilirsiniz:

 

 

Tüm bu döngü içerisinde aç gözlülük ve korku arasında verilen al-sat kararları karlılığı etkiliyor. Bu döngünün kontrolsüz bir şekilde tekrarı tüm servetin yitirilmesi ile sonlanabiliyor.

 

Bu psikolojinin yönlendirdiği ve gelişmesine ön ayak olduğu teknolojik yöntemler, genellikle daha süratli işlem ve analiz yetenekleri olan yazılım ve bazen de donanım sistemlerini ortaya çıkarıyor. Yatırımcıların kendi risk iştahlarını otomatize edip bir yatırım platformuna aktarmaları gündelik hayata daha çok zaman ayırmalarına da fırsat veriyor.

 

Tradesoft olarak ürünlerimizin geliştirilmesi ve tasarımı sırasında yatırımcı psikolojisi ve hareketlerini gözönünde bulundurarak piyasadaki en iyi “ekipman”ı üretmeye devam ediyoruz.

Leave a Reply