Tradesoft Blog

Borsa İstanbul’un %10’u Katar Yatırım Otoritesi’ne (QIA) Satıldı

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) arasında, Borsa İstanbul’un %10’luk payının QIA’ye devrini içeren işlem tamamlandı. TVF’den yapılan açıklamada, “26 Kasım tarihinde TVF ve QIA arasında imzalanan mutabakat anlaşması kapsamındaki işlem, QIA’nın 200 milyon dolarlık yatırımıyla sonuçlandı. Söz konusu işlem bedeli, Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam sermaye değeri üzerinden belirlendi” denildi.

 

Türkiye Varlık Fonu CEO’su Zafer Sönmez konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk pay devri, iki ülkenin varlık fonları arasında uzun süreli olmasını hedeflediğimiz iş birliğinin başlangıcıdır. Bu yatırımın, Borsa İstanbul’un orta vadede planladığımız halka arzı öncesinde değer yaratımına ve kurumsal yönetim ilkelerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Küresel olarak ekonomik zorlukların yaşandığı Kovid döneminde ülkemize yabancı sermaye çekme açısından da bu yatırımın ayrı bir önemi bulunmaktadır. Borsa İstanbul, 2022’de faaliyete başlaması planlanan İstanbul Finans Merkezi’nin önemli aktörlerinden biri olacak; bu açıdan QIA, yaptığı yatırımla hem Borsa İstanbul’a hem de Türkiye’nin vizyonuna duyduğu güveni kanıtlamaktadır.”

 

Pay devrinin tamamlanmasının ardından TVF, sahip olduğu %80,6’lık payla Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibi pozisyonunu koruyacak. QIA %10’luk pay ile Borsa İstanbul’un yatırımcısı olurken, önde gelen ulusal sermaye piyasaları aktörlerinden oluşan diğer hissedarlar payların kalan kısmını tutmaya devam edecek.

 

Borsa İstanbul hisseleri en son 2013’de satış ve ortaklığa konu olmuş, o tarihte ABD’li NASDAQ ile teknoloji transferini de kapsayan bir ortaklık yapılmıştı. 21 milyar USD değeri ile bir teknoloji borsası devi olan NASDAQ, 2013 yılında Borsa İstanbul’a %5 pay ile ortak olmuş, daha sonra payını %7’ye yükseltmişti. Eylül 2018’de NASDAQ hisselerini %10’a çıkarmak yönündeki satın alma opsiyonunu kullanmamış, elindeki %7’lik hisseyi Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devretmişti. Devir öncesi Borsa İstanbul toplam piyasa değeri 1,5 milyar USD olarak hesaplanmıştı. O tarihte Borsa İstanbul’un sermayesi 423 milyon TL düzeyindeydi. QIA’ya yapılan satışla birlikte Borsa İstanbul’un toplam piyasa değeri 2 milyar USD olarak açıklandı. Bu açıklamayla birlikte geçen 2 yılda Borsa İstanbul’un değeri %33 artmış oldu.

 

Katar Yatırım Otoritesi (QIA) Kimdir?

 

2005 yılında kurulan fon, rezerv fonlarının yatırımlarla değerlendirilmesi ve bu yatırımların yönetilmesi amacıyla kurulmuştur. QIA, küresel çapta en büyük ve en aktif bağımsız varlık fonları arasında yer almaktadır. Pek çok sektörde ve bölgede çeşitli alanlara yatırım yapan QIA, Katar Devleti’nin refahına katkı sağlayacak nitelikte, küresel ve çeşitli bir yatırım portföyü oluşturmak üzere dünya çapında önde gelen kurumlarla işbirliğine odaklanmaktadır.

 

Leave a Reply